Rzeka Drwęca
Rzeka Drwęca i Brodnica na kajaku
Poland United Kingdom Germany France Spain China Russia
Oficjalny portal turystyczny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Dodaj obiekt/ wydarzenieGaleria

Rzeka Drwęca

Kręta, dzika, miejscami spokojna, innym razem bystra, przedzierająca się wąskim korytem ściśniętym stromymi brzegami pradoliny - taka jest Drwęca, prawy dopływ Wisły. Z kajakarskiego punktu widzenia zaliczana jest do szlaków łatwych. 

O charakterze szlaku kajakowego świadczą też dawne zamki i warowne miasta krzyżackie, które stanowiły bazę dla dalszej ekspansji na ziemię pogańskich Prusów, a potem ułatwiały rycerskie rejzy na stronę polską – ziemię dobrzyńską. Najbardziej znana warownia znajduje się w Golubiu – Dobrzyniu.
Po Brdzie i Wdzie Drwęca uważana jest za trzeci pod względem atrakcyjności szlak kajakowy regionu kujawsko – pomorskiego. Zanim znajdzie się w jego granicach przed Brodnicą, płynie przez województwo warmińsko- mazurskie. 


Kajaki kajakiem rzeka Drwęca Brodnica Kajaki kajakiem rzeka Drwęca Brodnica Zalew Włocławski żeglarstwo żaglówki marina przystań


Źródła Drwęcy biją u podnóża Wzgórz Dylewskich na wysokości 192 m n.p.m. Na całej długości (219 km, w tym 117 km w Kujawsko - Pomorskiem) stanowi rezerwat przyrody "Rzeka Drwęca". Szczególną ochroną objęto tu pstrąga, łososia, troć i certę. 

Spływ można rozpocząć w Rychnowskiej Woli (210 km do ujścia), ale ten wariant wybiera tylko niewielu wodniaków. Rzeka tu wąska, płytka, w wielu miejscach porośnięta zwartą ścianą trzcin. Bez większych utrudnień płynie się od Idzbarka, gdzie Drwęcę zasila dopływ Grabiczek. 

Pełną gwarancję swobodnej "żeglugi" daje dopiero przystań nad Jeziorem Drwęckim w Ostródzie. Ta sama, z której wyruszają w rejs Kanałem Elbląskim i słynnymi pochylniami statki pasażerskie.
Szlak Drwęcy ma tylko jeden mankament: słabe zagospodarowanie turystyczne. Niektórzy uważają to za pozytyw. Można przecież rzec, że od czasów krzyżackich niewiele się tu zmieniło. 

Wyprawę na Drwęcą można urozmaicić wpływając przez Tamę Brodzką na urocze Pojezierze Brodnickie. Tam przez kilka dni można przemierzać śródleśne jeziora i łączące je przesmyki. 

Naszą przygodę można zakończyć w każdym z miast leżących na szlaku Drwęcy lub – pozostawiając za rufą ruiny zamku w Złotorii - puścić się jeszcze 6 km z szybkim nurtem Wisły i dopłynąć do Starego Miasta w Toruniu. 


Kajaki kajakiem rzeka Drwęca Brodnica Kajaki kajakiem rzeka Drwęca Brodnica Zalew Włocławski żeglarstwo żaglówki marina przystańCiekawostki krajoznawcze: 
• Ostróda (191 km do ujścia) - 35-tysięczne miasto nazywane "Perłą Mazur". W jego obrębie znajduje się aż pięć jezior, z których największe i najpiękniejsze jest Drwęckie. Nad nim też zlokalizowano przystanie jachtowe, nabrzeża i pomosty w z kafejkami i pubami. Goście mogą korzystać z hoteli, domów wycieczkowych, pensjonatów, kwater agroturystycznych i pół kempingowych. W 1349 r. komtur krzyżacki Gunter von Hohenstein rozpoczął budowę murowanego zamku. Po bitwie pod Grunwaldem na rozkaz króla Władysława Jagiełły w ostródzkim zamku złożono przewożone go Malborka zwłoki wielkiego mistrza Urlycha von Jungingena. Do naszych czasów zachowały się trzy skrzydła budowli. 

• W Samborowie (175 km) uwagę kajakarzy zwraca budowla z czerwonej cegły, strzegąca od 1870 r. mostu kolejowego i jazu spiętrzającego wodę. To dawny pruski blokhauz, czyli niewielki obiekt forteczny.
• Bratian (142 km) wyznacza miejsce, gdzie do Drwęcy wpada dwoma ramionami jej lewy dopływ – rzeka Wel. Na wyspie w ramionach Welu Krzyżacy zbudowali w połowie XIV stulecia zamek. Na jego ruinach zbudowano młyn. 

• W Nowym Mieście Lubawskim (136,5 km) zobaczyć można dobrze zachowane fragmenty średniowiecznych murów obronnych. Nad miastem góruje potężna wieża gotyckiego kościoła farnego.
• Kurzętnik (128 km) może pochwalić się malowniczymi ruinami zamku biskupów pomezańskich z końca XIII w. Z zamkowej góry (63 m nad poziomem rzeki) roztacza się piękny widok na miasteczko i dolinę Drwęcy.
• Tama Brodzka (100 km) to niewielka zapora betonowa utrzymująca stały poziom jeziora Bachotek. Można tu dopłynąć z Drwęcy, wpływając w ujście rzeczki Skarlanki. Jest to początek (patrząc od Drwęcy) wschodniej rynny Pojezierza Brodnickiego. 

• Brodnica (89 km) zachowała w swych murach, basztach obronnych, gotyckiej farze i zamku średniowieczny charakter. Warto przespacerować się po niezwykłym, trójkątnym rynku, zwiedzić pałac Anny Wazówny i wejść na wieżę zamku krzyżackiego. W czasach rycerzy teutońskich Brodnica nazywała się… Strasburg. Polska nazwa nawiązuje do brodu znajdującego się na rzece. 

• Golub - Dobrzyń (45 km) słynie z zamku Anny Wazówny górującego nad miastem, sylwestrowych balów, które odbywają się w jego murach i międzynarodowych turniejów rycerskich. Zamek wznieśli Krzyżacy w latach 1296-1306. Miasto obwiedli murami, które w dużej części dotrwały do naszych czasów. 

• Lubicz (11,5 km) znany był już w średniowieczu z warownego młyna krzyżackiego. Dziś w tej podtoruńskiej miejscowości nurt Drwęcy spowalniają dwa jazy. 

• Złotoria (1,0 km) - z wody widoczna jest najpierw strzelista wieża neogotyckiego kościoła stojącego z dala od rzeki. Za mostem drogowym po prawej znajduje się Muzeum Etnograficzne i skansen utworzone na terenie dawnego gospodarska rybackiego. Przy ujściu Drwęcy do Wisły w kępie dzikiej roślinności ukryte są ruiny zamku, który bronił ziemi dobrzyńskiej przez zakusami Krzyżaków. Pod zamkiem rozegrał się w 1377 r. dramat Kaźka Słupskiego (Kazimierz V) - wnuka Kazimierza Wielkiego, pretendenta do korony Polski. Książę ugodzony w głowę kamieniem zmarł później na zamku w Bydgoszczy. 


 

 Wypożyczalnie sprzętu, organizatorzy spływów na Drwęcy:


Spływy Drwęcą PPHU Paweł Urbański
tel: 606-898-322
e-mail: splywybrodnica@o2.pl
www.splywybrodnica.com.plStanica Wodna PTTK Bachotek, 
tel. 56 498 28 28; 498 59 19
e-mail: poczta@brodnica.pttk.pl

Spływy jedno- i kilkudniowe na trasach od 10 do 25 km. Przyjmujemy rezerwację i zapewniamy transport kajaków do dowolnego punktu na rzece (cena transportu 2 zł za 1 km ).
Dysponujemy 70 miejscami noclegowymi w budynku murowanym oraz 100 w domkach i polu namiotowym. Na terenie Stanicy Wodnej w Bachotku jest punkt małej gastronomii, sklep spożywczy, kawiarnia, stołówka. Istnieje możliwość zorganizowania ogniska wraz z atrakcjami. Na życzenie zapewniamy wydawnictwa dotyczące regionu. Możliwość organizacji spływu z przewodnikiem i dowozu wyżywienia.

Wypożyczenie kajaka dwuosobowego z wyposażeniem - 25 zł na dobę.

Warunki  rezerwacji: dokonać zgłoszenia telefonicznego lub poprzez e-mail, po otrzymaniu potwierdzenia rezerwacji, należy dokonać wpłaty zaliczki w terminie wskazanym na potwierdzeniu, pozostała część płatna  w  dniu rozpoczęcia  spływu.


Agencja WIR w Toruniu
tel.kom. 609 977 020

Firma poleca spływy kajakowe Drwęcą. Imprezy weekendowe mogą odbywać się na dowolnym odcinku rzeki, weekendowe na trasie z Golubia –Dobrzynia do Torunia i z Brodnicy do Golubia-Dobrzynia., zaś spacery kajakowe z Lubicza do Złotorii oraz do Torunia. 

Istnieje możliwość organizacji spływów na innych rzekach Pomorza i Kujaw: Brdzie, Wdzie, Skarlance, Welu a także – dla nieco bardziej doświadczonych kajakarzy – na Wiśle. 

Specjalnością firmy są tzw. spływy zwałkowe, czyli przeznaczone dla miłośników ekstremalnych wrażeń.
Ceny: spływy turystyczne i spacery kajakowe w dwuosobowych kajakach polietylenowych - 30 zł/ dzień, w jednoosobowych kajakach „sit-on-top” - 25 zł. W cenę wliczone jest wypożyczenie wiosła oraz kamizelki asekuracyjnej. Za spływ zwałkowy jednoosobowym kajakiem chopper, speedo, bert zapłacimy 40 zł / dzień. Cena obejmuje również wypożyczenie: kasku, specjalistycznego wiosła typu „soft grip” oraz wodoszczelnego fartucha zakładanego na kokpit.
Orientacyjny koszt transportu sprzętu: 1,50 – 2 zł / kilometr.


Zobacz takżeRzeka Brda

Rzeka Wda

Rzeka Wisła

Rzeka Drwęca

Rzeka Noteć

Rzeka Gardęga

Jezioro Gopło

Rzeka Brda Spływy kajakowe na Brdzie

Rzeka Wda spływy kajakowe kajaki Zmek krzyżacki Świecie

Spływ rzeką Wisłą kajakiem spływy kajakowe na Wiśle

Rzeka Drwęca dopływ Wysły kajakiem spływ kajakowy

Rzeka Gardęga spływ kajakiem ekstremalny

 

 

 

 

 

 

 

Zalew Koronowski

Zalew Włocławski

Wielki Kanał Brdy

Kanał Bydgoski

Pojezierze Brodnickie

Na wodzie z silnikiem

Nurkowanie

Zalew Koronowski żaglówki żeglarstwo marina przystań kajaki

Zalew Włocławski Dobrzyń nad Wisłą żeglarstwo

Kanał Bydgoski śluza na kanale

Pojezierze Bodnickie spływy kajakowe kajakiem


 


Share

Following mention points will grant a person to process the space from others and also will be finding that iPhone is relatively cheap michael kors bags lucrative, efficient additionally, the best choice. iPhone 4s system is a advanced most handset device all types of incredible features as a result it a fantastic handset device for operating a company with each day work. With all your incredible features michael kors bags available and functionality, iPhone is distinguishable from others and stands if you are an incredible handset device for just a continuing development of any application. nike blazer pas cher SynapseIndia is known as a leading apple database development company that extensivelyexperienced and highly michael kors bag skilled android app team that believes in providing top quality with best efforts.Nike Blazer Inducing the glory, Nike Pas Cher iPhone is considered the main device for apps to start to be used upon. Then, there had been several incidences, from where the tracker app has arrived handy therefore the devices have actually been recovered. Moreover, the Nottingham michael kors bags on sale police department is reluctant in paying up the damages in for those innocent resident as they definitely believe that they have enough great alleviate this job, except for erring signal inside installed tracker on the said device. Doudoune Moncler Pas Cher Considering the amount apps popping out inside niche for plenty of devices, whether or not it's Apple phones, Android devices or Blackberry phones, incidences like michael kors bags available however these are great example produce caution in because of the app from authentic vendors. nike blazer However, Nike Pas Cher all of these certainly really do not convey that using apps can be dangerous, but it really certainly claims that using a reduced amount of genuine apps is by and large troublesome.Online Bags Brand Blog Features about Michael Kors Bags Available on the market App Development For first time Users Russians think the method that you would celebrate 2012, very much like it'll cost you it.

nike blazer pas cher That's they dress fresh clothes for celebration, prepare huge meal having an abundance of dishes, buy lots of presents for the associates and family. Russian Christmas is well-known relating to the 7th of January. 2012 is generally celebrated with friends, also, the Christmas is traditionally celebrated with parents and family. Plenty of people check out a church on Christmas Eve or begin the morning on Xmas day. Whilst in the afternoon everyone gets together in your Christmas dinner. In darkness, mostly inside villages and small towns, children include property to property signing carols, and receiving gifts and sweets. Russian many families love Year. Nike Blazer Pas Cher Build a good plan available for you and also your Russian girl dating. Make those holidays unforgettable for you two.It is almost always the only most popular holidays in Russia, Ukraine, Moldova, Pas Cher Nike Belorussia besides other countries of FSU. Several countries it's really just a national holiday together with a day off, in a few it is not necessarily official holiday, but nonetheless most celebrated in Russia and Ukraine. This is often this is the best holiday for living space of diverse years. It is in reality a practice: all men congratulate each woman of the lives. With this subject day women typically are not able to do what's necessary in your own home: men cook, clean, arrange a holiday dinner or possibly night into the restaurant. All ladies tomorrow receives presents, flowers, indication of affection and admiration, cards, love poems, etc. Nike Pas Cher The gifts will be required, though the attention an example may be a vey important. Actuality tends to be that day specialist showing your Russian woman over with special. Women's Day in 2013 is on its way. What's your cover your Russian women dating? It is almost always one of the most favorite holidays of Russia people. nike blazer pas cher Many start planning the Easter by preserving the Lent. The Thursday before Easter may be known as ''Clean Thursday''. Due to this day Russia women clean the homes, cook, prepare presents for Easter. The most common tradition during this particular day to dye the eggs red and bake sweet pastries, called "Kullichi''. Nike Pas Cher To the Easter morning people check out a church to your mass. They take food there which should be blessed. nike blazer pas cher Following mass, they are going back on your large Easter dinner. On that day Russian greet oneself with ''Kristos Voskres'', which signifies ''Christ is alive'', using three kisses inside cheeks. If you fly to check out your Russian girlfriend at Easter, make sure you remember these traditions. karen millen sale Every marriage requires work, dedication, numerous compromise and commitment. For more information visit Dating Russian Women Tips.Celebrate Utilizing your Russian Women DatingTo gain married to many Russian woman plus a satisfied marriage, you should celebrate these nike pas cher Russian holidays together it does not matter you may well be dating the Russian girl and possess married. Every marriage requires work, dedication, numerous compromise and commitment. A nike pas cher significant international marriage requires a large amount more consideration and attention simply because the obstacles how the couple faces. These obstacles is cultural and design of life difference. For this reason it cannot be overemphasized understand one another's cultures and traditions. nike blazer pas cher Christmas season will be the great aspect to any culture. Let's know more about the preferred holidays of Russian as well as Ukraine girls.Russians think the way you would celebrate 2012, just like it will cost you it. This is why they dress fresh clothes for celebration, prepare huge meal that have an abundance of dishes, purchase numerous presents for good friends and family. Russian Christmas is well known on the 7th of January. 2012 are frequently celebrated with friends, also, the Christmas is traditionally celebrated with parents and family. Nike Pas Cher Lots of folks look for a church on Christmas Eve or begin the morning on Xmas day. nike blazer pas cher Within afternoon everyone gets together for ones Christmas dinner. Throughout the night, mostly inside villages and small towns, children include property to property signing carols, and receiving gifts and sweets. Russian many families love Year. Make a great idea for yourself and then your Russian girl dating. Make those holidays unforgettable in every case two.

nike blazer pas cher nike blazer Air Max Pas Cher nike blazer pas cher nike blazer pas cher Nike Pas Cher nike blazer pas cher nike tn pas cher nike pas cher nike blazer pas cher nike blazer pas cher karen millen sale Nike Pas Cher Nike Blazer Pas Cher Nike Pas Cher Nike Tn Pas Cher Nike Tn Pas Cher Nike Pas Cher Nike Blazer Nike Pas Cher Pas Cher Nike Nike Pas Cher Nike Blazer Pas Cher Nike Pas Cher Sac louis vuitton Pas Cher Sac louis vuitton Pas Cher Sac Celine Pas Cher Herve Leger Outlet cheap soccer jerseys cheap football shirts cheap football shirt sale doudoune moncler pas cher polo ralph lauren pas cher polo ralph lauren pas cher Sac louis vuitton Pas Cher Sac louis vuitton Pas Cher Sac Celine Pas Cher Herve Leger Outlet cheap soccer jerseys cheap football shirts cheap football shirt sale doudoune moncler pas cher polo ralph lauren pas cher polo ralph lauren pas cher Nike Pas Cher Nike Tn Pas Cher Nike Pas Cher Nike Blazer Pas Cher Nike Pas Cher Nike Tn Pas Cher Nike Pas Cher Nike Tn Pas Cher