Rok Chopinowski 2010 był dwusetną rocznicą narodzin Fryderyka Chopina  Kujawsko-Pomorskie Warszawa Szafarnia Żelazowa Wola
Poland United Kingdom Germany France Spain China Russia
Oficjalny portal turystyczny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
O nasDodaj obiekt/ wydarzenie
Fryderyk Chopin|Chopin w Kujawsko-Pomorskim|Szlak Chopinowski|Lekcje z Chopinem

Rok Chopinowski


W roku 2010 odbyły się oficjalne obchody dwusetnej rocznicy narodzin największego polskiego kompozytora Fryderyka Franciszka Chopina. Jego wkład w rozwój światowej muzyki romantyzmu jest nieoceniony, inspirował Roberta Schumanna i Franciszka Liszta, stanowi natchnienie dla rzeszy polskich muzyków. Jego dzieła są ponadczasowe. Znaczenie utworów Chopina, wykracza poza wymiar artystyczny. Stał się legendą, jego twórczość jest bliska sercom wielu pokoleń.

Jak powiedział Ignacy Jan Paderewski w setną rocznicę narodzin Fryderyka Chopina: „Zabraniano nam Słowackiego, Krasickiego, Mickiewicza. Nie zabroniono nam Chopina. A jednak w Chopinie tkwi wszystko, czego nam wzbraniano: barwne kontusze, pasy złotem lite, posępne czamarki, krakowskie rogatywki, szlacheckich brzęk szabel, naszych kos chłopskich połyski, jęk piersi zranionej, bunt spętanego ducha, krzyże cmentarne, przydrożne wiejskie kościółki, modlitwy serc stroskanych, niewoli ból, wolności żal, tyranów przekleństwo i zwycięstwa radosna pieśń (...).” 


Rok Chopinowski 2010  był ogromną szansą na promocję polskiej kultury i sztuki. To możliwość propagowania naszego dziedzictwa narodowego. Już 1 marca 2010 roku, do Polski przybyły tysiące turystów, zainteresowanych twórczością następcy Mozarta. Obowiązkiem naszym było spełnić ich oczekiwania, byliśmy to winni powszednim pokoleniom dla których muzyka Fryderyka Chopina wraz z twórczością Mickiewicza, Słowackiego, Matejki była jedyną ostoją tożsamości narodowej, natchnieniem do zrzucenia kajdan niewoli.

Sztandarową inwestycją  z okazji jubileuszu jest warszawskie muzeum Fryderyka Chopina w zabytkowym Zamku Ostrogskich na Tamce. Ten niebywały projekt jest nową wizytówką stolicy. Wspaniały gmach, jeden z niewielu na świecie obiektów muzealnych o tak wysokim stopniu informatyzacji. 

Miejsce narodzin artysty - Żelazowa Wola to najsłynniejsze miejsce  licznie odwiedzane przez turystów i melomanów zarówno z kraju, jak i z zagranicy. Dom Urodzenia Fryderyka Chopina oraz otaczający go park w Żelazowej Woli są własnością  Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina.. Rewitalizacji poddany został kościół w Brochowie, gdzie kompozytor został ochrzczony.

Miejsce narodzin Fryderyka Chopina
Rewitalizacja Muzeum Fryderyka Chopina Żelazowa Wola

Kujawsko-pomorskie jest drugim województwem, po mazowieckim, w  którym znajduje się najwięcej miejsc i obiektów związanych z życiem i twórczością Chopina. Szafarnia, Toruń, Golub-Dobrzyń to tylko niektóre z licznych miejscowości na kujawsko-pomorskim Szlaku Fryderyka Chopina. Z okazji tak ważnej rocznicy zostały przygotowane lekcje  z Fryderykiem Chopinem.

W ramach obchodów jubileuszowego Roku Chopinowskiego zrealizowany został cykl koncertów "Chopin w stolicach jego Europy". Odbyły się one w Paryżu, Londynie, Pradze, Wiedniu i Berlinie. Musimy przypomnieć jego korzenie. Instytut Chopina został producentem wydarzeń muzycznych na targach Expo 2010 w Szanghaju.


W dwusetną rocznicę urodzin kompozytora został wydany album „Region Chopina”. Jest to bogato ilustrowana  publikacja, która składa się z trzech działów tematycznych. W pierwszym dr Elżbieta Szczurko przedstawia informacje o życiu i twórczości Fryderyka Chopina, ze szczególnym uwzględnieniem wątków związanych z pobytem kompozytora na ziemi dobrzyńskiej. Drugi dział stanowią wywiady Gabrieli Ułanowskiej z pianistami: Rafałem Blechaczem, Kevinem Kennerem, Eugene Indjicem, Krzysztofem  Jabłońskim, Piotrem Palecznym i Leszkiem Możdżerem. Trzecia część publikacji zawiera najważniejsze wydarzenia chopinowskie w województwie kujawsko-pomorskim tj. koncerty, wystawy, spotkania, plenery, konkursy oraz mapę miejsc tworzących Kujawsko-Pomorski Szlak Fryderyka Chopina.Oficjalna strona internetowa Chopin 2010 
Zobacz także

 Historia i twórczość Fryderyka Chopina 

Fryderyk Chopin w Kujawsko-Pomorskim

Szlak Chopinowski - śladami kompozytora

Lekcje z Chopinem - materiały dla nauczycieli

Urząd Marszałkowski

Województwa Kujawsko-Pomorskiego
Najbliższe wydarzenia