barbour womens jacket size guide canada goose parkas on sale canada goose rea vinterjacko how much does grey goose cost uk chrome hearts Online canada goose retailers in edmonton canada goose retailers in edmonton NS0-141 NS0-145 NS0-151 NS0-153 NS0-154 NS0-155 NS0-156 NS0-163 Mapa Atrakcje Turystyczne Kujawsko-Pomorskie
Mapa atrakcji turystycznych kujawsko-pomorskie Kujawy Ziemia Chełmińska Dobrzyńska Bory Tucholskie Kociewie Dolina Dolnej Wisły Pałuki Krajna
Poland United Kingdom Germany France Spain China Russia
Oficjalny portal turystyczny Województwa Kujawsko-Pomorskiego
O nasDodaj obiekt/ wydarzenie

Mapa atrakcji turystycznych

Centralne położenie regionu w Polsce i Europie wykorzystywane było już ponad 2 tysiące lat temu, kiedy przebiegał tędy słynny „szlak bursztynowy”. I dzisiaj lokalizacja województwa sprawia, że z prawie każdego zakątka kraju jest tu blisko.

Kujawsko-pomorskie krainy:

Kujawy to charakterystyczny region, jeden z najciekawszych pod względem kultury ludowej w Polsce. Etnografowie zwracają uwagę na kujawski haft, rzeźbę, malarstwo, muzykę, taniec oraz ludowe rzemiosło. Odrębność regionu objawia się również w kultywowanych do dnia dzisiejszego tradycjach. Ta kraina bogata jest w sielskie, wiejskie krajobrazy. Okolice te związane są z początkiem państwa polskiego. Znajdujące się na południu województwa zabytki wczesnego średniowiecza są tego materialnym dowodem. Romańskie kolumny w Strzelnie, kolegiata w Kruszwicy czy świątynia w Kościelcu Kujawskim to najcenniejsze zabytki z tego okresu. Łączy je popularny „szlak piastowski”. 

Znajdujące się w okolicy tężnie w Ciechocinku oraz tężnie solankowe w  Inowrocławiu służą kuracjuszom i wszystkim, którym potrzeba oddechu „zdrowym powietrzem”.  Do ciekawostek krajoznawczych Kujaw można zaliczyć również przeprawę jedynym w Polsce promem boczno-kołowym w Nieszawie oraz niedawno otwarty park dinozaurów w Solcu Kujawskim. Największym miastem regionu jest Bydgoszcz. Jej położenie u zbiegu Kanału Bydgoskiego, Brdy i jej ujścia do Wisły sprawia, że ma ona unikalny charakter „miasta na wodzie”.


Ziemia Chełmińska i Dobrzyńska położone są na prawym brzegu Wisły. Ziemie te posiadają bogatą historię. Ziemia Chełmińska związana jest z powstaniem państwa krzyżackiego. Obfituje ona w średniowieczne zabytki, przede wszystkim zamki gotyckie kościoły. Najokazalsze warownie znajdują się w Radzyniu Chełmińskim i Golubiu-Dobrzyniu. Średniowieczne świątynie znajdują się w licznych wsiach. Okoliczne miasta posiadają również średniowieczne pamiątki. Do najważniejszych z nich trzeba zaliczyć Chełmno, Grudziądz, Brodnicę, Chełmżę oraz znany Toruń, którego walory historyczne zostały uznane poprzez wpis na prestiżową listę UNESCO

Sąsiednia Ziemia Dobrzyńska była wielokrotnie w historii terytorium spornym. Znajduje się tu mniej atrakcji historycznych. Nieliczne obiekty średniowieczne zatraciły swój charakter w wyniku późniejszych przebudowań. Za to leży tu Górznieńsko-Lidzbarski Park Krajobrazowy, który obejmuje ochroną polodowcowe formy ukształtowania terenu oraz florę i faunę. Na pograniczu Ziemi Dobrzyńskiej i Chełmińskiej znajduje się Brodnicki Park Krajobrazowy, którego największą atrakcją są liczne śródleśne jeziora oraz możliwość aktywnego wypoczynku na łonie natury.


pobierz dużą wersję mapy atrakcji kujawsko-pomorskiego  pdf

Legenda – wybrane atrakcje turystyczne kujawsko-pomorskie:                                       


Certyfikowane produkty turystyczne.
Certyfikaty przyznawane są przez POT dla wyjątkowych, atrakcyjnych i przyjaznych turystom miejsc oraz obiektów, imprez i przedsięwzięć.
 
   A.
Biskupin - Muzeum Archeologiczne, 2004r.  
   B. Chełmno - Miasto Zakochanych, 2008r.     
   C. Toruń - Żywe Muzeum Piernika, 2008r.
   D. Toruń - Fort IV, 2009r.
   E. Wenecja - Wenecka Noc z Parowozami, 2009r.
   F.  Bydgoszcz - Międzynarodowy Festiwal sztuki  
        Autorów Zdjęć Filmowych CAMERIMAGE, 2009 r.
   G. Toruń-Planetarium, 2010r.       
   H. Bydgoszcz - Wyspa Młyńska Wyspą Kultury, 2012r. 
   I. Szlak Piastowski, 2012r.                                                                                                                                                         

1. Nowe – zamek krzyżacki
2. Rulewo- park linowy
3. Grudziądz – zabytkowe spichrze, Solanki
4. Grudziądz – Western City
5. Radzyń Chełmiński – zamek krzyżacki
6. Brodnica – wieża zamku krzyżackiego 
7. Szafarnia – Ośrodek i Muzeum Fryderyka Chopina
8.  Golub-Dobrzyń – zamek
9. Skępe - klasztor Bernardynów
10. Lipno - miasto Poli Negri
11. Nieszawa – prom na Wiśle
12. Włocławek - Bazylika Katedralna NMP
13. Kłóbka - skansen 
14. Wietrzychowice - grobowce megalityczne
15. Wieniec Zdrój - uzdrowisko
16. Kruszwica – Mysia Wieża
17. Kruszwica - romańska kolegiata  
18. Ciechocinek – uzdrowisko, tężnie
19. Inowrocław - uzdrowisko, tężnie
20. Markowice- Sanktuarium Matki Bożej
Królowej Miłości i Pokoju Pani Kujaw
21. Strzelno – romańska rotunda
22. Mogilno - klasztor Benedyktynów
23. Pakość - Kalwaria Pakoska
24. Gąsawa - kościół pw. św. Mikołaja
25. Rogowo – park dinozaurów
26. Biskupin – Muzeum Archeologiczne
27. Wenecja – Muzeum Kolei Wąskotorowej/ Żnin
 - Żnińska Kolej Powiatowa
28. Lubostroń – pałac Skórzewskich
29. Bożejewiczki k/Żnina - Western City
30. Grocholin - dwór obronny
31. Nakło - Ekomuzeum Doliny Noteci
32. Kanał Bydgoski
33. Koronowo i Byszewo – szlak cysterski
34. Runowo Krajeńskie - ruiny pałacu
35. Tuchola – Muzeum Borów Tucholskich
36. Wymysłowo – Muzeum Indian
37. Fojutowo – akwedukt, „skrzyżowanie kanału i rzeki” 
38. Wierzchlas – rezerwat cisów
39. Świecie n. Wisłą – zamek krzyżacki
40. Chełmno – Miasto Zakochanych
41. Chełmża – gotycka konkatedra
42. Grębocin - Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa
43. Toruń– starówka UNESCO
44. Skłudzewo - pałac
45. Solec Kujawski – park dinozaurów
46. Ostromecko - Zespół Pałacowo-Parkowy
47. Bydgoszcz – spichrze nad Brdą
48. Chrystkowo – drewniana chata mennonicka

schrony, forty  twierdze


Bory Tucholskie i Kociewie obejmują znaczną część północy województwa. Bory to jeden z największych obszarów leśnych w Polsce oraz dorzecze dwóch urokliwych rzek: Brdy i Wdy. Na tym terenie został utworzony Rezerwat Biosfery "Bory Tucholskie". Rozlegle lasy i przecinające je malownicze cieki to nie jedyne atrakcje Borów. Ich walory przyrodnicze, kulturę zamieszkujących te okolice Borowiaków prezentuje Muzeum Borów Tucholskich w Tucholi. W tej okolicy znajduje się również kilka ciekawostek krajoznawczych: akwedukt w Fojutowie, Muzeum Indian w Wymysłowie czy rezerwat cisów staropolskich w Wierzchlesie. 

To również bardzo dobre miejsce do spróbowania swoich sił w nordic walkingu. Gmina Osie pretenduje do miana ogólnopolskiej stolicy tego sportu. Znajdujący się w bezpośrednim sąsiedztwie Zalew Koronowski stwarza doskonałe warunki do żeglarskich przygód. Niezwykłe walory tych okolic chronią na obszarze województwa aż dwa parki krajobrazowe: Borów Tucholskich i Wdecki.


Dolina Dolnej Wisły to obszar zasiedlony niegdyś przez mennonitów. Posiadali oni niezwykle wysoko rozwiniętą kulturę rolną i umiejętności gostodarowania na terenach regularnie zalewanych przez rzeki. Zajmowali się m.in. pszczelarstwem i sadownictwem. Tradycje te przetrwały do dziś. Z obszaru Doliny
Wisły pochodzą słynne powidła strzeleckie, tutaj odbywa się coroczny Festiwal Smaku w Grucznie. Jednym z materialnych świadków bytności mennonitów jest drewniana chata w Chrystkowie. 

Dolinę ograniczają strome skarpy, których wysokość dochodzi do kilkudziesięciu metrów. Na ich brzegach w wielu miejscach istnieją naturalne punkty widokowe, z których podziwiać można „Królową Polskich Rzek”. Wisła to niegdyś naturalna granica państwa, ale również ważny szlak transportowy. Z tych względów lokowano na jej brzegach osady i warownie. 

Chełmno to urokliwe miasto o średniowiecznym charakterze, zwane „Miastem Zakochanych” z uwagi na znajdujące się tam relikwie Św. Walentego. Wyobrażenie o handlowym znaczeniu Grudziądza dają zlokalizowane na brzegu skarpy potężne spichrze. Wieża świeckiego zamku to dogodny punkt widokowy. Celem ochrony walorów Doliny powołano Zespół Parków Krajobrazowych Chełmińskiego i Nadwiślańskiego.


Pałuki to historyczna kraina, część północnej Wielkopolski. Jej stolicą jest Żnin. Charakterystyczne dla tych terenów są lekko pofałdowane krajobrazy. Odwiedzających te strony czeka wiele atrakcji: przejażdżka kolejką wąskotorową, odwiedziny w osadzie prasłowiańskiej w Biskupinie czy parku dinozaurów w Rogowie. Na Pałukach nie brak charakterystycznych dla polskiego krajobrazu dworków i pałaców, z których najbardziej atrakcyjny znajduje się w Lubostroniu. Miłośnicy aktywnego wypoczynku znajdą tu doskonałe przestrzenie do jazdy na rowerze i akweny dogodne dla kajakarstwa i innych sportów wodnych.


Krajna to jedna z nieodkrytych części regionu. Na krajeński krajobraz składają się rozległe pola, tajemnicze lasy liściaste i stosunkowo wysokie wzgórza morenowe. To tutaj znajduje się najwyższe wzniesienie województwa kujawsko-pomorskiego – Czarna Góra (189 m n.p.m.). Znaczna część Krajny objęta została Krajeńskim Parkiem Krajobrazowym – największym w regionie. Park obfituje w rezerwaty florystyczne i różnorodne gatunki zwierzyny. Można tu spotkać m.in. bobry, wydry, jelenie, bielika czy bociana czarnego. Krajna to również walory kulturowe. Przebiega tędy „szlak cysterski”. Świątynie w Byszewie i Koronowie stanowią ważne punkty na jego trasie. Wart uwagi jest również odrestaurowany pałac w Runowie Krajeńskim i pobliskie ruiny.

Share